Ürünlerimiz / Bina Tünel Kalıpları

Tünel kalıp sistemi, binaların döşeme ve duvarlarının büyük kalıp elemanlar ile birden döküldüğü, yerinde dökme bir yapım sistemidir. Hazır kalıplar ile binanın taşıyıcı elemanları betonarme olarak üretilmekte, temeller, çatı ve bitirme işlerinin çoğunluğu geleneksel teknikler ile gerçekleştirilmektedir. İç ve dış bölme duvarları ise çoğunlukla hazır panellerden oluşmaktadır.

Tünel kalıplar ile bir hacmin en çok duvarı dökülebilmektedir. Açık kalan kısımdan çıkarılan kalıplar, vinç yardımıyla başka bir noktada tekrar kurulmaktadır.

Tünel kalıpların yaklaşık ağırlığı 60-70 kg/m2’yi bulmaktadır. Kalıp boyutları farklı üreticilerin kendi sistemlerine göre belirlenebilmektedir.

Tünel kalıplar temelde şu elemanlardan oluşturulmaktadır:

Kalıp yüzeyler: 3 mm kalınlığında çelik sactan yapılmaktadır.Ancak sacın rijitliğinin sağlanması ve beton dökümü sırasında basınçtan dolayı eğilme olmaması için sacın iç yüzeyinde çelik profillerden yapılmış bir karkas bulunmaktadır.

ÇALIŞMA PLATFORMLARI:

Beton prizini yaptıktan sonra kalıpların sökülmesi için gerekli olan elemanlardır. Kalıplar bu platformlar üzerine çekilerek sökülmekte ve çıkarılmaktadırlar. Standart platform boyutları 3 metredir.

EK KALIP PARÇALARI:

Döşeme boşlukları, perde alınları, konsollar, döşeme alınları için kullanılan kalıp parçalarıdır.

DESTEK ELEMANLARI:

Tünel kalıbın arkasına, beton dökümü ile gelecek yükü almak üzere konulan, elemanlardır. Bu destek elemanlarından başka kalıp elemanı içinde ayarlı çapraz, ayarlı dikme, kriko tekerlekler, kalıp yatay askısı ve benzeri elemanlardır.

TÜNEL KALIP SİSTEMİNİN AVANTAJLARI:

Bu sistem, toplu konut inşaatlarında kullanılması, ekonomik ve zaman açısından oldukça uygun bir yapım sistemidir. Ayrıca yer üstü ve yer altı tünel yapımlarında da kullanılabilmektedir.